ההתנגדות האסלאמית נוג'באא


דובר נוג'בא בראיון לרשת אל-סומריה:

תיעדנו אי-סדרים בבחירות / קריאה לסמכות הדתית ולמנהיגות המדינית להגיע להסכמה / התקפה מוחלטת על ארה''ב אם לא תיסוג מעיראק עד סוף 2021


אלשמרי ציין את תיעוד אי-סדרים בבחירות ואת קריאה לסמכות הדתית ולמנהיגת המדינית בעיראק להגיע להסכמה כדי להתגבר על המשבר, והודיע על התקפה מוחלטת של ההתנגדות על הכוחות האמריקניים אם לא יעזבו את המדינה עד סוף השנה.

לפי מרכז התקשורת וענייני המדיה של נוג'בא, בראיון טלווויזיונית לרשת "אל-סומריה", הדובר הרשמי של ההתנגדות האסלאמית נוג'בא הדגיש את הימנעות התנועה הזו להיכנס לתחרויות פוליטיות, ואמר כי זכותו של העם העיראקי למחות על תפקודה הלקוי של ועדת הבחירות.

המהנדס "נצר אלשמרי" התייחס לסתירה בין נתוני ההצבעה בקלפיות שהוכרזו למועמדים לבין הנתונים הסופיים, ומתח ביקורת על מניעת נוכחותם של נציגי ארגונים במקום הספירה הידנית של פתקי ההצבעה, והוסיף: יש לנו עמדה עצמאית משלנו ולא נעמוד מאחורי המפלגות, אך תיעדנו את אי-הסדרים של הוועדה.

הוא הצהיר כי אינו דובר המפגינים, אך הכריז כי הפגנות שלווה הן זכותם, והזכיר: אם הם יתאכזבו מוועדת הבחירות, יפנו למערכת המשפט ויתלוננו; אבל אני אומר לסמכות הדתית ולסייד מוקתדא א-סאדר ולנורי אל-מאלכי ולקואליציית הפתח שעיראק לא מסוגלת לחזור לגורל הלא ידוע ועלינו לצאת מהמשבר הזה עם הכי פחות הפסד.

בהמשך, דובר נוג'בא האשים את משטר איחוד האמירויות הערביות בהתערבות בבחירות בעיראק, ואמר: למרות שתהליך הבחירות קשור לביטחון הלאומי ולריבונותנו, שרת מכונות הספירה של פתקי ההצבעה ממוקמת באיחוד האמירויות, מדינה שיש לה התנגדויות רבות לעמדותיה כלפי עיראק, ללא פיקוח המוסדות הלאומיים שלנו.

אלשמרי התייחס גם לעמדת ועדת התיאום של קבוצות ההתנגדות העיראקית בנוגע לבחירות, ואמר: הוועדה עדיין לא מינתה דובר ואני לא יכול לדבר בשמה; אבל אני מצהיר שקבוצות ההתנגדות לא הפגינו ברחובות עם תואריהן, אלא הן תומכות המפלגות הפוליטיות המפגינות. כמובן שחלק מהמפלגות הללו מייצגות את מספר קבוצות ההתנגדות, וגם תומכי ההתנגדות עשויים להשתתף בהפגנות הרחוב, אבל הקבוצות עצמן אינן משתתפות בהפגנות הרחוב. נשק ההתנגדות משמש רק נגד הכובשים, ולהתנגדות לא תהיה נוכחות חמושה למחות.

הוא ראה בזרם סאדר חלק מהגיוס העממי, והביע ביטחון שאין לזרם הנזכר רצון לפזר את הגיוס העממי, והוסיף: כמובן שלזרם סאדר עשויות להיות הערות לגבי שיטת ניהול הגיוס העממי. הזרם הזה מתכוון לקבל את תפקיד ראש הממשלה, אך במצב הנוכחי, לא סביר שקבוצה תרכיב קבינט ללא הסכמה של קבוצות אחרות.

בחלק אחר של הראיון הטלוויזיוני, הדובר הרשמי של תנועת נוג'בא דיבר על קיום הכינוס לנורמליזציה עם ישראל בארביל: חבל כורדיסטן, המקיים יחסים עם ישראל מזה זמן רב, טען כי לא היה מודע לכינוס הזה! למרבה הצער, לממשלה המרכזית העיראקית אין שליטה על האזור והיא מיישמת רק באופן חד צדדי את ההסכמים בין שתי הצדדים. לאחר כינוס הפשרה גם הסכימו לקיים ועידה של האופוזיציה העיראקית בהשתתפות הבעת'יסטים הפושעים.

המהנדס אלשמרי אמר שלא היה מודע להארכת הפסקת האש בין קבוצות ההתנגדות האסלאמית לכובשים האמריקניים, והוסיף: בימים שקדמו לבחירות, לא נתקפו הכוחות האמריקניים ובסיסיהם בעיראק. כמובן שקבוצות ההתנגדות אמרו שאין לנו הפסקת אש עם האמריקנים, אבל נתנו הזדמנות לממשלת עיראק לנהל משא ומתן. לכן, אם ארה''ב לא תתחייב למועד הסגת כוחותיה מעיראק, שהוא סוף השנה, האינטרסים שלה במדינה שלנו יותקפו בהחלט.

הוא הוסיף: האינטרסים של כמה פוליטיקאים תלויים בהישרדותם של הכוחות הכובשים, אבל בהתחשב בלחץ הציבורי ובמכות של קבוצות ההתנגדות, אני חושב שהאמריקנים נאלצים לעזוב את עיראק; כמובן, הם כנראה מנסים להשאיר חלק מהכוחותיהם בשטח שלנו על ידי שינוי תוארם.

בחלק האחרון של הראיון שלו לאל-סומריה, אמר דובר ההתנגדות האסלאמית נוג'בא כי השיחות הנוכחיות בין איראן וערב הסעודית משפיעות על המצב באזור, במיוחד על העם התימני המדוכא, והביע תקווה שתוצאות שיחות ריאד-טהראן יובילו לסיום המלחמה בתימן, מעבר לחבלה על ידי וושינגטון.