ההתנגדות האסלאמית נוג'באא


מכון המחקר "הרצליה" בישראל:

תנועת נוג'בא תהיה השחקנית השישית במערכת הגולן / אזהרה למנהיגי ישראל!


מכון מחקר ציוני בחן את ממדי המסר של נוג'בא בכתיבת ספר על רמת הגולן, ותיאר את תנועת ההתנגדות כשחקן השישי במערכה על הרמה הסורית הכבושה, והזהיר את מנהיגי המשטר הציוני כי כל ציר ההתנגדות יהיה פעיל במלחמה עתידית אפשרית. 

מכון המחקר הציוני "הרצליה", שקוראים לו "המכון למדיניות נגד טרור" (ICT), פרסם דיווח מאת מיכאל ברק בו תיאר את חשיפת הספר "חשיבותו של אזור רמת הגולן האסטרטגי מבחינת הביטחון וההישרדות של ישראל" על ידי ההתנגדות האסלאמית נוג'בא כסימן לנחישות התנועה לקחת חלק במערכה עתידית נגד ישראל.
מכון המחקר הזה בחר את הכותרת "נוג'בא, השחקן השישי בעתיד רמת הגולן", וכתב בדיווח זה: טקס שערכה תנועת נוג'בא בארמון הנשיאות באיראן לחשיפת ספר הגולן היה מצד אחד מעין מלחמה פסיכולוגית נגד ישראל ומצד שני העיד על חשיבותו של נוג'בא לאיראן ככוח עזר במלחמה עתידית על רמת הגולן.
מכון הרצליה הדגיש את הקשר ההדוק בין תנועת נוג'בא לכוח קודס של משמרות המהפכה, לחיזבאללה בלבנון ולממשלת סוריה, וציין: שייח אכרם אל-כעבי, מזכ''ל נוג'בא, שלח את חייליו להילחם בדאע''ש בעיראק ובסוריה בשנת 2013. בשנת 2017 הוא הקים את חטיבת שחרור הגולן כדי להשתתף בכיבוש האזור, והכריז כי במקרה של תקיפה ישראלית הוא יעמוד לצד חיזבאללה בלבנון והצבא הסורי.
הדיווח התייחס לנוכחותם של בכירים בטקס חשיפת הספר של נוג'בא תחת הכותרת "הגולן", כולל יועצי המנהיג העליון ונשיא איראן, שגרירי סוריה ופלסטין וגם נציגי קבוצות ההתנגדות הפלסטינית, והמשיך: הטקס התקיים באופן סמלי ביום שבו כבשה ישראל את רמת הגולן. גם דוברי הטקס הדגישו את מחויבותם להשבת רמת הגולן, השתייכות האזור לסוריה, וחשיבותה החיונית והאסטרטגית לישראל.
מכון המחקר הרצליה התייחס אז לאתר הרשמי של נוג'בא בעברית, והוסיף: יש לציין כי בנוסף לטקס החשיפה הזה, נוג'בא פרסם גם שני קליפים בעברית בנושא התחייבותו להשתתף במבצע לשחרור רמת הגולן.
הדיווח הנ''ל התמקד גם בראיון דובר ההתנגדות האסלאמית נוג'בא לסוכנות הידיעות הלבנונית "אל-עהד", וציטט את דבריו של המהנדס "נצר אלשמרי": "חטיבת שחרור הגולן מוכנה להתבסס ברמת הגולן עם כוחות מנוסים ומאומנים וכן עם כלי נשק שיכולים לפגוע בעומק פלסטין הכבושה. התגובה לישראל חייבת להתרחש בכל האזור, ובנוסף לישראל עלינו לפגוע בארה''ב ובשכירי החרב שלה, כך שכוח ההרתעה של ההתנגדות יהיה חזק ומקיף יותר."
המקור הנ''ל הזכיר: פעילויות פרובוקטיביות, כגון שימוש בדיבור מאיים, חשיפת ספר על רמת הגולן או הצבעה על הפגיעות של ערי החוף של ישראל במקרה של אובדן האזור, מכילות מסר למנהיגי ישראל לדעת כי כל החזיתות של ציר ההתנגדות, מעזה, דרך לבנון וסוריה ועיראק ועד תימן יהיו פעילות במלחמה העתידית.
מכון המחקר הציוני הזהיר: במלחמה האחרונה הסתפק נוג'בא בפעולות פסיכולוגיות ובתמיכה מילולית בפלסטינים, אך עלינו לא להתעלם מהנכונות והמוטיבציה של התנועה העיראקית הזו, כמו גם מהסיוע שקיבלה מאיראן לפעולות נוספות בגולן.
בסופו של דבר, דיווח מכון הרצליה תיאר את העמדות המאיימות של תנועת נוג'בא כצעד העולה בקנה אחד עם האסטרטגיה החדשה של סייד חסן נסראללה ליצירת משוואה חדשה לאחר קרב חרב הקודס (תגובה לכל תוקפנות נגד הקודס ותושביה).
יש לציין כי ביום רביעי ב-9 ביוני, ביום השנה ה -54 לכיבוש רמת הגולן, נערך טקס חשיפת הספר "חשיבותו של אזור רמת הגולן האסטרטגי מבחינת הביטחון וההישרדות של ישראל" מאת "עלי שאקר" בארמון הנשיאות באיראן על ידי הוועדה לתמיכה בפלסטין ומכון "אבנאא אל-רסול" ובהשתתפות בכירים איראניים ובינלאומיים.