דובר נוג'בא גילה:

הרווח של איחוד האמירויות הערביות בשווי 13 מיליון דולר מיצירת מהומות בעיראק

אלשמרי חשף את תפקידה הספקולטיבית של אבו דאבי בערעור יציבות בעיראק, באמצעות השוואת נתונים מקרו כלכליים וביקורת על המדיניות המזיקה של הממשלה בתחום הסחר.

 הדובר הרשמי של ההתנגדות האסלאמית נוג'בא ציטט את דיווח OEC (ארגון כלכלי הסוקר והמודיע על נתוני סחר בינלאומיים), ומתח ביקורת על מדיניותה של ממשלת עיראק להעדיף סחר והסכמים עם איחוד האמירויות הערביות.

המהנדס "נצר אלשמרי" התייחס בהסבר לסטטיסטיקה הרשמית של 2019, וציין: היצוא של עיראק לאיחוד האמירויות, שהוא בעיקר מוצרי נפט, הוא 1.27 מיליארד דולר, לעומת יבוא של 13.7 מיליארד דולר מהמדינה לעיראק, שחלק ניכר ממנו כולל ציוד לוויני; המשמעות היא שהמאזן המסחרי עומד על 12.43 מיליארד דולר לטובת איחוד האמירויות הערביות.

הוא הוסיף: היבוא של עיראק מקטר הוא כ- 30 מיליון דולר, מסעודיה כ- 700 מיליון דולר ומארצות הברית 1.2 מיליארד דולר. אנחנו מוכרים גם נפט בשווי 6.3 מיליארד דולר לארצות הברית;  כלומר 5.1 מיליארד דולר לטובת עיראק.

בנוסף, אנחנו מייצאים לסין בהיקף של כ-22 מיליארד דולר ומייבאים ב-9 מיליארד דולר מאותה מדינה, שמדובר ב- 13 מיליארד דולר לטובת עיראק. גם היבוא של עיראק מטורקיה מגיע ל-10 מיליארד דולר ומאיראן הוא כ- 8 מיליארד דולר, מתוכם כמיליארד דולר מוציאים על גז לתחנות כוח.

סגן מזכ''ל נוג'בא הדגיש אז כי כל הנתונים הללו - במיוחד במקרה של מדינות מתועשות גדולות כמו ארה"ב, סין, איראן וטורקיה - מובנים ומוצדקים, והוסיף: אבל מדינה קטנה (איחוד האמירויות הערביות) שיש לה רק נמל ומשרדים מסחריים, מרוויחה כ- 13 מיליארד דולר מייצוא לעיראק מבלי להיות מפיקה; אני אומר שוב כ- 13 מיליארד דולר!

אלשמארי המשיך ושאל מדוע בגדאד לא פונה ישירות למדינות מייצרות כמו סין? במיוחד מכיוון שהמאזן המסחרי של הצדדים הוא לטובת עיראק. ומדוע היא מקצה שלושה מיליארד דולר ליבוא ​​ציוד לווייני בעל צריכת חשמל גבוהה ובאיכות נמוכה, כאשר המדינה מוציאה כמיליארד דולר לאספקת החשמל ועדיין נתקלת בבעיות רבות בתחום זה!?

בסופו של דבר, הוא התייחס למנהג הבינלאומי כי "אם יש לך סחר של מיליוני דולרים (אפילו לא מיליארדי דולרים) עם מדינה, על הצד השני לכבד את ריבונותך, לספק שירותים מיוחדים לאזרחיך ולהימנע מלהתערב בענייניך הפנימיים כדי להגן על האינטרסים הכלכליים שלו", והבהיר את החבלה בעיראק על ידי איחוד האמירויות, ואמר: האם המקרים הללו אינם חושפים מה עומד מאחורי הקלעים של ההתקפה על הממשלה לשעבר וסגירת פרויקט נמל "פאו"?! איחוד האמירויות היא המפסיד העיקרי בהשקת הפרויקט, שכן היא מאבדת מיליארדי דולרים מדי שנה עם השקתו; לכן אין לה שום בעיה להוציא מיליארד דולר ליצירת מהומות בעיראק ולסגור את פרויקט נמל פאו.

החדשות האחרונות