ההתנגדות האסלאמית נוג'באא


נחשף בדיווח אל-ערביה;

מאחורי הקלעים של מתקפת סייבר על תנועת נוג'בא על ידי ממשלת ארה''ב


אל-ערביה הודה בדיווח כי הסיבה לחסימת האתרים והחשבונות של קבוצות ההתנגדות העיראקיות, כולל נוג'בא, היא הכעס של וושינגטון על יחסיהן הקרובים עם איראן, וגם התובנות שלהן לגבי התפקיד השלילי של ארה''ב בחוסר יציבות ובחוסר ביטחון באזור.

לפי מרכז התקשורת וענייני המדיה של נוג'בא, הערוץ הסעודי "אל-ערביה" בדק בדיווח את הסיבות להחרמה ולחסימה של אתרי ההתנגדות העיראקית על ידי ממשלת ארה"ב.

בדיווח זה הובאו כמה סיבות לרגישות של וושינגטון, והחשובה שבהן היא היחסים הקרובים בין קבוצות ההתנגדות העיראקיות וכלי התקשורת שלהן לבין הרפובליקה האסלאמית של איראן.

הערוץ הסעודי הצביע אז על חסימת אתרי האינטרנט השייכים לתנועת נוג'בא העיראקית על פי הוראתו של ממשלת ארה"ב, והוסיף: קבוצה פרו-איראנית זו מפיקה סרטונים מעניינים המציגים נרטיבים בהתאם למדיניות האנטי-אמריקנית של טהראן.

בהמשך, בצטטו דיווח של "המכון האמריקני למחקרים אסטרטגיים", אל-ערביה מתאר אחת מהפקות הווידיאו של נוג'בא כדלקמן: לאחר ההתקפה על הקונסוליה האיראנית ועל עמדות הגיוס העממי בבצרה בספטמבר 2018 הם תיארו את הסיפור בסרטון כאילו הקונסוליה האמריקנית הייתה המסית להתקפות אלה.

(התייחסות למושן גרפיקה "הקנוניה בבצרה" - ראה כאן)

בסופו של הדיווח הנ''ל הובאו דבריו של "פיליפ סמית' ", האנליסט במכון המחקר האמריקני "וושינגטון": למרות שיש צורך בעימות פיזי עם קבוצות התנגדות עיראקיות כמו תנועת נוג'בא, חשוב להתמודד גם עם הנרטיבים האנטי-אמריקנים שהן מפרסמות בכלי התקשורת המקוונים שלהן; במיוחד מנקודת המבט כי הן מכנות את ארה''ב המייסדת, בת בריתה ותומכת דאע''ש.

(התייחסות לפרק "דאע''ש" בסדרה התיעודית "רדיקליות" - ראה כאן)

ראוי להזכיר שעד כה נחסמו והוחרמו שלושת האתרים הראשיים של ההתנגדות האסלאמית נוג'בא על פי הוראתה הישירה של ממשלת ארה''ב. גם הושבתו עשרות חשבונות ראשיים או קשורים של התנועה ברשתות החברתיות טוויטר, אינסטגרם, פייסבוק וכו' בעקבות הוראות הסנקציות של וושינגטון.