ההתנגדות האסלאמית נוג'באא


Middle East Eye:

א-סאדר ואל-כעבי הם שתי דמויות מפתח בניהול עיראק / חקירת ממדי הפגישה הנדירה של מפקדי ההתנגדות עם מזכ"ל נוג'בא


אתר בריטי דיווח על הפגישה האחרונה בין קבוצות ההתנגדות העיראקיות החדשות, ותיאר אותה כ"נדירה" והדגיש כי סייד מוקתדא א-סאדר ושייח אכרם אל-כעבי הפכו היום לשתי דמויות מפתח בניהול המצב הביטחוני בעיראק.

לפי מרכז התקשורת וענייני המדיה של נוג'בא, דו''ח מאת "תאמר בדאווי", האנליסט המצרי, שפורסם באתר האינטרנט הבריטי "Middle East Eye" כינה את מנהיג התנועה הסאדריסטית ואת המזכ"ל של תנועת ההתנגדות האסלאמית נוג'בא כמנצחים העיקריים בבחירות בעיראק.

אתר האינטרנט הזה ציין כי הבחירות באוקטובר הביאו לשינוי במאזן הכוחות בעיראק, וכתב: סייד "מוקתדא א-סאדר" כראש זרם שיש לו הכי הרבה מושבים בפרלמנט ושייח "אכרם אל-כעבי" כמנהיג תנועת התנגדות שנקט גישה שונה מזו של עמיתיו, לפיה נמנע מלהיכנס למחלוקות מפלגתיות, הם כעת שתי דמויות מפתח שיכולים לנהל את המצב הביטחוני בעיראק.

המחבר הכיר בהבדלים בדעות ובאסטרטגיות השונות של א-סאדר ואל-כעבי, ששניהם תלמידים בולטים ויורשיו של השהיד אייתוללה סייד מוחמד סדיק א-סאדר, וציין: כמובן, למזכ''ל נוג'בא יש קשר הדוק עם המנהיג העליון של הרפובליקה האסלאמית וכוח קודס של משמרות המהפכה, והוא מגדיר את תנועתו כתועה על-לאומית; אך יחד עם זאת, הוא עשוי ליישר קו עם הסדריסטים, שרואים עצמם כזרם לאומי, בפוליטיקה הפנימית לזמן קצר ובצורה זמנית.

האתר "Middle East Eye" הדגיש כי "אף על פי שאכרם אל-כעבי, כמו מפקדים אחרים של ההתנגדות העיראקית, אינו מותח במפורש ביקורת חריפה על מוסטפא אל-קאזמי (ראש הממשלה הזמני), הוא עוין אותו", והזכיר: בעקבות החיסול של [השהידים] קאסם סולימאני ואבו מהדי אל-מוהנדס, מזכ"ל נוג'בא כינס קבוצה של מנהיגי ההתנגדות העיראקית כדי לדון בפעולה נגד ארה''ב, שביניהם היה מוקתדא א-סאדר.

בחלק אחר של מאמרו האנליטי, כתב תאמר בדאווי: גישתו של אל-כעבי הייתה להרחיק את נוג'בא מהשוליים הפוליטיים לאחר הבחירות; שגישה זו נתנה לו יותר יכולת לתכנן פעולות נגד מטרות זרות. כאשר קבוצות אחרות גינו את אל-קאזמי על הונאה בבחירות, תנועת נוג'בא התמקדה באיום הנשקף מהצבא הטורקי, שפרס את כוחותיו לצפון עיראק.

האתר הבריטי תיאר את פרסום הסרטון של הפגישה האחרונה של מפקדי שמונה קבוצות ההתנגדות האנטי-אמריקניות בעיראק עם מזכ''ל נוג'בא כ"שידור טלוויזיוני נדיר", וכתב: בדצמבר הופיע אל-כעבי בין הדגלים של הזרועים החדשים של הקבוצות החמושות. הפגישה הייתה חשובה מכיוון שקבוצות גדולות כמו "כתאיב חיזבאללה" ו"עסאיב אהל אל-חק" מעולם לא חשפו את מערכת היחסים שלהן עם יחידות הפועלות נגד האינטרסים של ארה"ב.

Middle East Eye תיאר את דבריו של המזכ"ל במהלך הפגישה כ"תגובה לקריאתו של מוקתדא א-סאדר לפירוק קבוצות ההתנגדות מנשקם", והמשיך: שייח אכרם אל-כעבי מתח ביקורת על גרירת ההתנגדות האסלאמית למחלוקות הפוליטיות בעקבות הבחירות, והזהיר כי זו תפגע ביכולת להתעמת עם ארה''ב.

בסופו של הדו''ח, חזר והדגיש בדאווי את עמדתו של מזכ''ל נוג'בא כ"מתווך ונקודת ההצטלבות בין קבוצות ההתנגדות העיראקית לבין תנועת א-סאדר" וציין: אל-כעבי הוא אחד המנהיגים הבודדים שתמיד מחפש מערכת יחסים מועילה עם א-סאדר. יעדו המרכזי הוא להרחיב את ארגונו הג'יהאדיסטי ולפתח פעולות אנטי-אמריקניות בעיראק ואפילו בסוריה.